Niepełnosprawni Razem w Europie Wymiana 2013

Wymiana Polsko - Nie

Niepełnosprawni Razem w Europie

Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lwówku Śląskim po raz kolejny odwiedziła swoją szkołę partnerską Frobelschulle w gminie Kalletal, w dniach 6.09-12.09. 2009 r.

Obie zaprzyjaźnione szkoły wspólnie uczestniczyły w „seminarium europejskim”

w miejscowości Vlotho. Opiekunami grupy młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego były Panie Ala Janz, Lidia Jędral oraz Pan Artur Janz.

Realizacja wymiany była i jest podporządkowana pewnym priorytetom związanym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jej uczestników. Uczniowie w każdym momencie programu mogli liczyć na pomoc i wsparcie ze strony opiekunów i  tłumaczy.

Podstawową formą organizacji zajęć była praca w zespołach mieszanych, która pozwoliła na bezpośrednią możliwość poznania niemieckich kolegów, wymuszała aktywność

w komunikowaniu się językiem niemieckim, uczyła zrozumienia, tolerancji oraz umiejętności pracy w zespole. Wzajemna współpraca obu szkół pozwala młodym uczniom nie tylko na poznanie historii, geografii, kultury i sztuki obu narodów, ale również na wspólne pokonywanie trudności w nauce i w kontaktach z innymi, a także na zawarcie ciekawych znajomości. Polsko - niemieckie spotkania odbywają się w ZPEW od 2003 roku. W maju 2010 roku uczniowie Z Kalletal przyjadą do Polski. PNWM (Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży) służy wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. ZPEW pozyskuje środki na ten cel z funduszu PNWM za pośrednictwem Euroregionu Nysa jak równiez z fundacji Pomocy Niepełnosprawnym "Płakowice" oraz od sponsorów.

zobacz więcej zdjęć