Niepełnosprawni Razem w Europie Wymiana 2013

Wymiana Polsko - Nie

Wymiana 2013

Wymiana polsko-niemiecka 22 – 28.09.2013r.

Od Krzyżowa 2013

W dniach 22-28.09.2013r. odbyło się kolejne spotkanie młodzieży ze Frobelschule Kalletal i z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Lwówku Śląskim . Tym razem  grupa dzieci z Niemiec gościła w Polsce. Program wizyty był niezwykle bogaty. Zajęcia edukacyjne odbywały się w szkole w Lwówku Ślaskim i w ośrodku Fundacji Krzyżowa . Uczestnicy wymiany poznali nasze miasto , spotkali się ze starostą Panem Józefem Stanisławem Mrówką. Niezwykłych przeżyć dostarczyła wycieczka do Zamku Grodziec, gdzie uczyliśmy się strzelania z łuku     i samodzielnie przygotowywaliśmy kolację w sali kominkowej. Dreszczyka emocji dostarczyła nam również wizyta   w kopalni złota ‘ Aurelia” . We wtorkowe popołudnie zwiedzaliśmy Muzeum w Gross Rosen, gdzie poznaliśmy trudne , tragiczne karty naszej wspólnej historii . Środę spędziliśmy w górach zdobywając najwyższy szczyt Gór Stolowych ,  Strzeliniec , zwiedzając Kaplicę Czaszek w Czermnej. Cały czwartek zwiedzaliśmy Wrocław, stolicę naszego regionu. To piękne miasto zawsze robi wrażenie na naszych gościach. Cały piątek spędziliśmy w Krzyżowej- odkrywaliśmy jej historię w trakcie gry terenowej a po obiedzie budowaliśmy „ miasto tolerancji”.

Tydzień minął bardzo szybko i w sobotę 28.09.2013r. pożegnaliśmy naszych przyjaciół. W trakcie tego tygodnia poznaliśmy się nawzajem i polubiliśmy . Wiemy jak ważna jest znajomość języka niemieckiego w kontaktach z naszymi rówieśnikami z Niemiec. Od poniedziałku zabieramy się do pracy !.

W tym roku obchodziliśmy 10 rocznicę naszej wymiany. Pierwszy raz spotkaliśmy się w 2003r.

Prze wszystkie te lata byliśmy dofinansowani przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży za pośrednictwem Euroregionu Nysa,  ze środków budżetowych Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Lwówku Śląskim oraz przez Fundację Pomocy Niepełnosprawnym „ Płakowice „ .

Od PNWM 2013